Kvalifikace: HC Junior Mělník - HC Hvězda Praha 4:2

25.03.2022 | Viktor Šebík

Jedenáct mělnických bruslařů s vynikajícím Cháberou v brance se nezaleklo plné střídačky hostů, ani samolepek mocných sponzorů na jejich helmách a do kvalifikace tak vstupuje Mělník vítězně.

B01 | pátek 25.03.2022, 18:30

HC Junior Mělník - Hvězda Praha

4:2

2:2, 2:0, 0:0

Branky a nahrávky: 3. Vernek (Šubrt), 20. Novotný, 23. Novotný (Stinka) 23. Vernek (Šubrt, Kapoun) - 6. Slavík (Klepáček), 13. Procházka (Velas, Čmejla)

Vyloučení: 5-5, Využití: 0-0, V oslabení: 0-0

Rozhodčí: Němec, Kosnar - Rubáš, Thuma

Diváci: 400

HC Junior Mělník: Chábera (Šimáček) - Cafourek, Kapoun, Krejsa, Prejza, Cicvárek - Vernek, Šubrt, Litera, Novotný, Stinka, Richtr

Hvězda Praha: Vokatý (od 22.34 Maličkay) - Chvála, Zemchenkov, Adam, Grim, Veverka, Chládek, Šonský - Nacházel, Cvikl, Klepáček, Procházka, Hlaváč, Čmejla, Velas, Slavata, Klečka, Slavík, Hradil, Nedvěd

S pouhými pěti obránci a šesti útočníky nastoupil Mělník do prvního utkání Kvalifikace o druhou ligu. Naproti tomu měla Hvězda plnou střídačku i zápis (7 obránců a čtyři kompletní útoky), 14 hráčů bylo ročník narození 1998 a mladší. Podle všeho to tedy vypadalo, že Mělník pro toto utkání nemá zrovna dobře rozdané karty.

První velkou šanci zápasu nevyužili D.Šubrt a D.Litera, když jejich akci zblokoval poslední zbývající obránce soupeře před brankou Vokatého. V té samé minutě ale střílel ze strany Šubrt, Vokatý jenom vyrazil k úplně volnému J.Vernekovi, který neměl nejmenší problém uklidit kotouč do zcela odkryté branky Hvězdy – 1:0. V 6.minutě utkání tečoval střelu od modré čáry před Cháberou Klepáček, vyražený kotouč pak dopravil do mělnické branky Slavík – 1:1. Hned o minutu později se sám před Cháberou zjevil Nedvěd, mělnický gólman byl však připraven a dobrou šanci zmařil. V polovině první třetiny si Mělník zahrál první přesilovou hru, která nejenže nevyšla podle představ domácího týmu a proběhla bez nebezpečnější střely na soupeřovu branku, ale v závěru mohlo být zle na druhém konci kluziště – dva hráči Hvězdy vyrazili proti jedinému obránci Mělníka, Chábera byl ale opět na svém místě a jejich šanci zlikvidoval. Poté se ze situace jeden na jednoho dokázal až do zakončení protlačit Čmejla, Chábera si nebyl jistý a chvíli hledal puk někde pod nebo za betony, se štěstím jej tam udržel a rozhodčí tak pouze rozpažil. Proti následující akci Velase už byl ale i Chábera krátký – Velas se natlačil po levé straně až před mělnickou brankou, roztáhl Cháberu náznakem blafáku a vrátil zpět před brankoviště na dojíždějícího Slavíka. Ten trefil volný prostor nad Cháberovým ramenem a otočil vývoj skóre – 1:2. Hvězda byla v této fázi utkání na koni, mnohem lépe bruslila a zdálo se tak být jenom otázkou času, kdy přetaví svoji převahu ve více branek v mělnické síti. Další nájezd dvou hráčů soupeře proti jedinému obránci Mělníka skončil naštěstí jen střelou vedle. V závěru třetiny měl vyrovnání na holi Vernek, jeho střela jen těsně minula horní růžek branky nad vyrážečkou Vokatého. Když už se zdálo, že do kabin půjdou hosté s jednobrankovým náskokem, nadechl se k velkému sólu přes dvě třetiny kluziště O.Novotný. Obešel tři protihráče a elegantní střelou nad rameno Vokatého srovnal skóre na 2:2.

Hned po patnácti vteřinách hry ve druhé třetině se z nenápadné akce dostal úplně volný Šubrt až před branku Hvězdy, při zakončení ale neměl přesnou mušku. Po pár vteřinách dopadl (naštěstí) úplně podobně hráč hostí, který si vylámal zuby na Cháberovi. 21. minuta znamenala začátek rozhodujících chvil celého utkání. Nejprve putoval na trestnou lavici hostující Cvikl a Mělníku se naskytla výhoda přesilovky. Tu domácí začali parádním „námazem“ ve vlastním obranném pásmu, Chábera však Mělník opět podržel. Zmatky v mělnické rozehrávce pak pokračovaly i v dalších vteřinách hry, a tak si domácí oddychli až při přerušení hry a střídání pětek. Vzápětí se dopustil nešťastného faulu Litera a síly na ledě se srovnaly. Více prostoru na ledě využil Novotný, který se po pravé straně kluziště vydal na zteč branky Hvězdy. Svoji první střelu, kterou Vokatý jenom vyrazil, si dokázal dojet a také šikovně vrátit puk do sítě soupeřovy svatyně – 3:2. Na stadionu ještě ani nedoznělo hlášení o změně skóre, když Hvězda předvedla kiks v rozehrávce na útočné modré čáře, puku se zmocnil K.Kapoun, posunul dopředu na Šubrta a v ten moment se ze situace stalo přečíslení dvou proti nikomu, protože na pravé straně se vpřed řítil i Vernek. Šubrt naznačil zakončení, posunul na Verneka a ten svoji střelou navýšil vedení Mělníka a také ukončil utkání pro Vokatého – 4:2. Hvězda byla po tomto těžkém direktu hodně otřesená, Mělník se dostával do dobrých šancí (Vernek a ve vlastním oslabení Litera), ale Maličkaye překonat nedokázal. V polovině utkání pomohl šťastný odraz o brusli bránícího hráče do sóla Veverkovi, Chábera ale i tuto situaci bravurně zastavil. V závěru druhé třetiny měla Hvězda 51 vteřin výhodu dvojnásobné přesilovky, Mělník se skvělým Cháberou v zádech ale odolal. Naopak při návratu Novotného z trestné lavice byl blízko k navýšení skóre. Dlouhá přihrávka M.Cafourka na Novotného, který si najel za obránce soupeře ale nebyla úplně přesná. Novotný při jejím zpracování ztratil rychlost a jeho zakončení tedy nebylo ideální. V úplném závěru třetiny ještě svedl bruslařský souboj o vyhozený kotouč Litera s Maličkayem, hostující gólman byl u puku dříve a situaci tak zachránil.

Do poslední části hry šla Hvězda s dvougólovým mankem a snahou zvrátit vývoj utkání. Na ledě se místy začalo jiskřit, do větších šancí se ale hostující tým prvních sedm minut závěrečné třetiny nedostal. Ve 48.minutě se ale na osamoceného mělnického obránce řítili hned tři hráči Hvězdy, Chábera však i tuto akci spolehlivě zastavil. V následujících dvou minutách měla Hvězda další dvě velké šance, Chábera ale čaroval a za svá záda nic nepustil. Na druhé straně mohl završit hattrick Novotný, jeho parádní střela jenom orazítkovala spojnici tyčí nad Maličkayovou vyrážečkou. Hvězda měla poté další šancí tří proti jednomu (Vernekovi), domácí hráč ale obětavým zákrokem útok soupeře zastavil. Utkání gradovalo, Hvězda byla stále nervóznější, Mělníku přeci jenom docházely síly, a tak se soustředil hlavně na bránění a kontrolované vyhazování kotoučů z vlastního obranného pásma. Dvě minuty před koncem musel vystartovat z branky Chábera a ustřelit nahozený puk do bezpečí těsně před hokejkou sprintujícího soupeře. Vzápětí se výborně napadajícímu V.Richtrovi podařilo vybojovat kotouč na útočné modré čáře, jel úplně sám na Maličkaye, ale ani první střela, ani následná dorážka brankou neskončila. Hvězda poté zkusila powerplay, přílišná snaha a zmatek však způsobily porušení pravidel v podobě sedmi bruslařů ve hře. Vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě v čase 58:45 tak de facto ukončilo naděje Hvězdy na obrat vývoje utkání. Posledních patnáct vteřin utkání si tak mohl Mělník v klidu zahrát bago ve vlastním obranném pásmu.

V neděli 27.3.2022 je na programu další utkání Kvalifikace. Mělník se od 16:00 představí na ledě chomutovských Pirátů, tedy týmu, který ještě nedávno hrál Extraligu, ale z finančních důvodů se po sezóně 2019/2020 propadl až do krajské soutěže. Piráti se netají tím, že se chtějí dostat do vyšších hokejových pater co nejdříve a jejich ambice v Kvalifikaci nepřipouští nic jiného než vítězství a postup.

RHML 2021/2022 zná svého vítěze

Mužstvo HC Kosatky Dravé ve finálové sérii zaskočilo tým HC Kondoři, který v základní části dominoval.

Kvalifikace: HC Junior Mělník - Piráti Chomutov 1:9

Chomutovští Piráti byli v Mělníku "o soutěž" lepším týmem a po jasném vítězství si zajistili pro příští ročník účast ve 2.lize.

Kvalifikace: HC Hvězda Praha - HC Junior Mělník 8:3

Mělník sice v utkání dvakrát vedl, Hvězda ale lépe bruslila a dávala góly, takže konečný výsledek trochu zavání debaklem.